Dom pod miastem czy życie w miejskiej dżungli?

dom pod miastem

dom pod miastemŻycie w mieście, czy własny dom pod miastem? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób myślących o założeniu własnego gniazdka. Jakie są plusy i minusy każdej opcji?

W życiu każdej pary przychodzi moment, gdy partnerzy zaczynają zastanawiać się nad wyborem stałego miejsca zamieszkania. Nie stancji kojarzącej się ze studentami, mieszkania wynajmowanego od obcych sobie ludzi, czy mieszkania z rodzicami. Każdy, prędzej czy później, chciałby żyć na swoim. W zależności od preferencji, potrzeb i możliwości finansowej, wybór zazwyczaj ogranicza się do zakupu w mieszkania bądź domu pod miastem.

Na dom decydują się zazwyczaj osoby poszukujące ciszy i spokoju. Własny dom stanowi dla nich ucieczkę zgiełku i szumu metropolii. Liczne tereny zielone, miejsca spacerowe, możliwość oddychania świeżym powietrzem. Do tego działka, stanowiąca część domu, na której można bez ograniczeń organizować imprezy, grille, spotkania z przyjaciółmi. To jednak nie wszystko. Dom to także idealne miejsce do kultywowania spotkań z dalszą i bliższą rodziną. Miejsce wielopokoleniowych spotkań. Posiadacze samochodów nie muszą się ograniczać do pracy pod miastem, gdyż dzięki prawidłowo funkcjonującej sieci dróg dojazd do miasta nie będzie stanowić dla nich problemu. Dom pod miastem to także korzystna cena. Przykładowo, za mkw mieszkania na Warszawskim Wilanowie, przyjdzie zapłacić około 10 -12 tysięcy. Metr domu pod Warszawą można dostać już od 6 tysięcy. Podobne zależności można zauważyć także w mniejszych miastach i bliskich im terenach. Niestety mieszkanie w domu ma też swoje wady i ograniczenia. Po pierwsze, do ceny mieszkania należy doliczyć koszty dojazdu. Do pracy, do szkoły, przedszkola, sklepów i innych, mniej bądź bardziej potrzebnych miejsc. Roczna eksploatacja samochodu może w takim wypadku sięgnąć kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po drugie, czas. Wspomniane dojazdy mogą okazać się dla codziennej gospodarki czasu zabójcze. Nagle osiem godzin pracy urośnie do dziesięciu. Dojazd do kina, teatru, siłowni zajmie dodatkowy czas, który normalnie wykorzystałoby się na dodatkową pracę bądź własne przyjemności. W ten sposób, wiele rodzin zaprzepaszcza nawet kilkadziesiąt godzin rocznie.

Zakup mieszkania wiąże się z pójściem na ustępstwa w kwestii ilości przestrzeni życiowej i koniecznością dostosowania się do zasad obowiązujących wszystkich mieszkańców bloku bądź wieżowca. Cena mieszkań w ścisłym centrum potrafi być prawie dwa razy większa, niż cena takiej samej ilości mkw domu pod miastem. Niewątpliwą zaletą mieszkania w mieście jest jednak dostęp do bogatej infrastruktury miejskiej. W mieście znacznie łatwiej o pracę, dostęp do dobrych szkół, nowoczesnych szpitali, kin, teatrów, siłowni, klubów fitness. Dla wielu osób, zwłaszcza tych myślących perspektywicznie, ten aspekt może okazać się kluczowy. Czy istnieje rozwiązanie pośrednie? Okazuje się że tak. Coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę nowoczesnych osiedli na obrzeżach miasta. Dlaczego to robią? „Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów. Wielu osobom zależy na ciszy, spokoju, połączonej z dostępem do licznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Do tego pragnąć mieć dostęp do bogatej infrastruktury miasta i łatwy dojazd do centrum miasta.” Stwierdził specjalista z Oriona, lubelskiego dewelopera na rynku pierwotnym.

Oczywiście wybór między własnym mieszkaniem a domem nigdy nie będzie prosty, jednak skonkretyzowanie własnych potrzeb bądź wymagań na pewno znacznie ułatwi ostateczny wybór. Nie ma jednego, idealnego rozwiązania dla każdego. Dla jednych ważniejszy będzie duży metraż i liczne tereny zielone, dla innych łatwy dojazd do pracy i funkcjonalność. W ostatecznym rozrachunku i tak najważniejsze jest to, by być szczęśliwym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

1 Komentarz

  1. Wybrałabym złoty środek, czyli mieszkanie na przedmieściach, podobają mi się takie śliczne kameralne jak ma w ofercie Arkadia Łomianki. Sporym atutem tej inwestycji jest też atrakcyjna lokalizacja i oczywiście niska cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*