Dobrze skomponowany portret – porady dla fotografów

porady dla fotografów

Fotografowie z całego świata nieustannie poszukują najlepszej tematyki dla swoich zdjęć, lecz nie ulega najmniejszej wątpliwości, że od zawsze zdecydowanie najbardziej wdzięcznym obiektem jest człowiek. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu jego emocjonalności, wielorakich sposobów ekspresji i przeróżnych zachowań, dzięki którym każda osoba jest inna, a każda sesja fotograficzna absolutnie wyjątkowa.

Może się wydawać, że wykonanie portretu odpowiedniej jakości jest znacznie prostsze niż choćby odzwierciedlenie piękna krajobrazu, jednak również ten rodzaj zdjęć wymaga sporo uwagi.

Rzecz jasna, sposobów na wykonanie unikalnego portretu jest naprawdę sporo, jednak warto skoncentrować się chociaż na niektórych. Tym bardziej, że różnice w jakości zdjęć tego typu mogą wynikać z wielu najróżniejszych czynników, a wśród takowych można wyróżnić choćby niewłaściwe oświetlenie, brak cierpliwości młodego modela lub modelki czy wybór nieodpowiedniego tła. Należy zdawać sobie sprawę, że zupełnie inaczej fotografuje się grupę ludzi, inaczej pary, a jeszcze inaczej pojedyncze osoby.

Różne rozwiązania dla początkujących fotografów

Przede wszystkim, warto mieć świadomość, że początkujący fotografowie powinni zacząć przygodę z aparatem od mniej wymagających lokalizacji. Wydaje się, że na pierwszym etapie działalności w charakterze fotografa lepiej jest wykonywać zdjęcia w zamkniętych przestrzeniach. Nie dość, że wpływu na jakość zdjęć nie ma dana pora roku, to jeszcze znacznie łatwiej zapanować nad większą grupą ludzi, szczególnie zaś nad dziećmi.

Jeśli już dany fotograf postanowi udać się na zewnątrz i tam szukać inspiracji, musi pamiętać o jednej rzeczy – niezwykle istotną kwestią jest kolorystyka, a ta różni się w zależności od wspomnianych pór roku. Dobrym rozwiązaniem może się okazać ograniczenie kolorowego ubrania latem, kiedy przyroda obfituje w barwy, oraz wybór nieco bardziej pstrokatej odzieży zimą, gdyż wtedy na dworze jest dość szaro i nijako. Niezwykle ważnym aspektem wykonywania udanych zdjęć portretowych jest odnalezienie jednolitego tła. Dlaczego jest to aż tak kluczowe? Głównie ze względu na fakt, że nie powinno ono odciągać uwagi od bohatera lub bohaterów danej fotografii. Tym bardziej, jeśli są to dzieci.

Okazuje się, że dobry i ładny portret nie tylko ukazuje dane zachowania fotografowanych obiektów, ale przede wszystkim wiernie oddaje ich konkretne emocje. Właśnie dlatego doskonałym pomysłem może się okazać rezygnacja ze zwykłego spaceru i wykonywanie pozowanych zdjęć. Jak zastąpić ten sposób kreowania scenografii? Znakomitym rozwiązaniem jest zorganizowanie pikniku, wycieczki na plażę czy jakiejś innej okoliczności, podczas której modele będą zdecydowanie bardziej spontaniczni.

Odrobina spontaniczności czy może wizja fotografa?

Niektórzy fotografowie decydują się na pozowane sesje zdjęciowe, jednak wydaje się, że znacznie lepszy efekt gwarantują naturalne zachowania bohaterów zdjęć. Należy zdawać sobie sprawę, że te ostatnie najłatwiej uzyskać, kiedy czekają oni na instrukcje fotografa. Warto pozwolić im na poczucie pewności siebie – jeśli fotografowany obiekt czuje, że wygląda dobrze, przestaje być spięty i zdenerwowany. A nie ulega najmniejszej wątpliwości, że może przełożyć się to na jakość oraz walory estetyczne wykonywanych zdjęć.

Innym, całkiem pomysłowym zabiegiem jest wykonywanie tzw. portretów środowiskowych, czyli zdjęć z tłem i scenografią tożsamą z wykonywanym zawodem czy pasją danej osoby. Rzecz jasna, w pierwszej kolejności trzeba uzyskać zgodę bohaterów zdjęć, bowiem nie zawsze muszą być oni zadowoleni i dumni ze swojego zawodu. Ponadto, świetnie sprawdza się sprowokowanie interakcji pomiędzy bohaterami, gdyż generuje to sporą ilość emocji.

Wykonanie dobrego portretu z pewnością nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać, jednak istnieje wiele sposobów na spotęgowanie walorów estetycznych takiej sesji. Oczywiście, wspomniane wyżej rozwiązania to tylko wierzchołek góry lodowej i warto zapoznać się ze specjalistyczną literaturą w tym zakresie. Należy pamiętać choćby o mimice fotografowanych osób, o skłonności dzieci do przemieszczania się czy o chwilowym odseparowaniu najmłodszych od rodziców – zachowują się one wtedy znacznie bardziej swobodnie i naturalnie.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi RafalRusek.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*