Jak dobrać zimowe buty dla dzieci?

buty dla dzieci

buty dla dzieciStojąc przed koniecznością zakupu zimowych butów dla dzieci, fason oraz typ obuwia nie stanowi większego problemu, a rozmiar, jaki powinniśmy wybrać dla swojej pociechy. Małe dzieci nie zawsze są w stanie określić, czy założony bucik jest wygodny, czy może gdzieś uwiera. A nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nieodpowiednio dobrany but nie tylko zepsuje całą frajdę z przebywania na śniegu, ale również może być przyczyną powstawania wielu schorzeń. Jak zatem prawidłowo dopasować zimowy bucik dla dziecka? Jakim kształtem powinien się charakteryzować, aby był nie tylko wygodny dla dziecięcej nóżki, ale również bezpieczny?

Przestrzeń a rozwój dziecięcej stopy

Buty dla dziecka należy wybierać niezwykle starannie. Koniecznym warunkiem jest zapewnienie prawidłowego rozwoju stopy, a w tym zakresie odpowiednia przestrzeń okazuje się kluczowym aspektem. Dziecięca nóżka nie może być bowiem ściśnięta, gdyż w miarę wzrostu będzie dostosowywać się do kształtu obuwia, co w konsekwencji zaowocuje wieloma schorzeniami zdrowotnymi. Stopa naszej pociechy rośnie bardzo szybko, w szczególności w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Wówczas powiększa się o 2 cm rocznie, później średnio 1,5 cm rocznie.

Czy ten but jest dobry?

Jak wynika z analiz, zakończenia nerwowe u małych dzieci nie są rozwinięte. Co to znaczy? Mianowicie fakt, że nasze pociechy nie są w stanie jasno sprecyzować, czy dany but zapewnia im wygodę. Dlatego wybierając dziecięce obuwie musimy mieć na uwadze, aby pozostawić swego rodzaju zapas, który okaże się przydatny podczas jego noszenia. Jakimi kryteriami kierować się zatem podczas kupna obuwia dla dzieci? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu 1,5 cm wolnej przestrzeni pomiędzy palcami a czubkiem buta. Wtenczas zyskujemy około 0,5 cm miejsca na swobodne przemieszczanie się stopy podczas chodzenia, 0,8 cm na stopniowy rozwój nóżki oraz 0,3 cm wypełni palce. Najlepszym sposobem dobierania obuwia jest zmierzenie stopy dziecka w pozycji stojącej. Obrysowujemy nóżkę, wycinamy szablon i porównujemy z wkładką. Jeszcze dokładniejszą metodą jest postawienie nogi dziecka na wyciągniętej wkładce z buta. Wówczas najtrafniej można określić, ile miejsca zajmuje stopa naszej pociechy.

Rozmiar, a potem kształt

Oprócz trafnego doboru rozmiaru, nie mniej istotnym elementem jest kształt dostępnego obuwia. Przydatne w tym zakresie są modele wyposażone w regulowany system zapięć. Kolejnym ważnym aspektem jest antypoślizgowa podeszwa oraz jej odpowiednia wysokość, która zapewni optymalne rozmieszczenie stopy w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie równomiernego nacisku na całej jej powierzchni. Zdaniem ekspertów, buty dla dzieci powinny posiadać wkładki zmniejszające wstrząsy, aby maluchy mogły swobodnie biegać i skakać, bez obaw o ryzyko kontuzji.

Materiały

Ostatnim punktem doboru zimowego obuwia dziecięcego jest materiał, z jakiego są wyprodukowane. Mile widziane jest zastosowanie membrany Gore-Tex, która gwarantuje odpowiednią wentylację, a także chroni przed wilgocią.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem ButyRaj.pl oferującym tanie buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*