Dlaczego zapisujemy nasze dzieci na dodatkowe zajęcia?

dodatkowe zajęcia

dodatkowe zajęciaDzieci spędzają w szkole ogromną ilość czasu. Matematyka, język polski, angielski, historia to zaledwie początek długiej listy przedmiotów, na które uczęszcza młody człowiek. Dlaczego wobec tak ogromnej liczby przedmiotów warto zapisywać go także na zajęcia dodatkowe?

Połączenie przyjemnego z pożytecznym

Przede wszystkim dodatkowe zajęcia mogą przynieść naszym pociechom wiele radości. I podkreślić należy, że to niezwykle ważny argument, na który powinni zwracać uwagę wszyscy rodzice. Dziecko jest w szkole obarczone tak dużą ilością obowiązkowych przedmiotów, że zajęcia dodatkowe powinny przynosić mu radość i odprężenie. Nie zapisujmy naszych pociech na lekcje zgodne z naszymi ambicjami. Jeśli dziecko woli grać w piłkę niż pływać to zdecydowanie powinniśmy kierować się jego upodobaniami.

Odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe mogą przynieść naszym pociechom wiele radości i satysfakcji. A szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko, które ma także większą łatwość w osiąganiu zadowalających wyników w szkole.

Poszerzanie zainteresowań

Im więcej różnorodnych zajęć wypróbuje nasze dziecko, tym większa szansa, że znajdzie ono swoją pasję, być może nawet na całe życie. Szeroki wachlarz zainteresowań to także lepsze wykształcenie ogólne oraz trening dla różnych części ciała i umysłu naszego dziecka. Dodatkowe zajęcia pomagają także odkryć wrodzone predyspozycje. To natomiast pomoże w wyborze kierunku dalszej edukacji.

Mądre gospodarowanie czasem

Dodatkowe zajęcia pomogą także odciągnąć nasze dzieci od gier komputerowych czy Internetu. Te wynalazki techniki obecne praktycznie w każdym domu niestety zbyt często stają się głównym zainteresowaniem dzieci. Należy podkreślić, że winą za to należy obarczyć głównie rodziców.

Jeśli już jednak zdarzyło się tak, że nasze dziecko nie widzi świata poza komputerem warto pokazać mu inne ciekawe zajęcia, którym mogłoby się poświęcić. Pamiętać oczywiście należy, że muszą to być zajęcia atrakcyjne dla naszych pociech i to na tyle atrakcyjne, by wygrywały z popularnymi grami. Ten wybór najlepiej oczywiście pozostawić młodszym. Wówczas szybko może okazać się, że dziecko drastycznie zmieniło swoje wybory dotyczące spędzania wolnego czasu.

Integracja z rówieśnikami

Zajęcia dodatkowe to także dodatkowa szansa spotkania z rówieśnikami. A spotkania te są o tyle korzystne, że na zajęciach pozalekcyjnych obowiązuje zwykle bardziej luźna atmosfera, często sprzyjająca grupowej pracy czy rozmowom. Pamiętajmy, że nawiązywanie kontaktów z innymi pozytywnie wpływa na zdrowy rozwój emocjonalny dziecka.

Warto jednak podkreślić, że nie należy naszych pociech przeciążać zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć. Zdecydowanie lepiej wybrać mniejszą ich ilość, skupiając się na jakości niż przez okrągły tydzień posyłać dziecko na różne zajęcia. Może to je bowiem zniechęcić i sprawić, że zacznie unikać jakiejkolwiek aktywności pozaszkolnej.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami totujest.pl, portalu internetowego na którym znaleźć można ogłoszenia dotyczące korepetycji i zajęć dodatkowych dla dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*