Dlaczego lubimy kabarety?

bilety na kabarety

bilety na kabaretyPrzez dziesięciolecia, w czasach komunistycznych, gdy działała cenzura, programy kabaretowe cieszyły się niezwykłą popularnością. Inteligentne żarty, bardzo dwuznaczne i pełne niedopowiedzeń, były odpowiedzią na działania władzy i stawały się próbę punktowania absurdów otaczającej rzeczywistości.

Cenzura, przynajmniej w postaci oficjalnej, została zniesiona, natomiast na programy kabaretowe nadal chodzą tłumy, poszukując w nich oddechu od normalności i sposobu na odreagowanie codziennych problemów. Zmieniły się również same programy kabaretowe. Trudno znaleźć program przygotowany przez któryś z kabaretów, w którym byłyby tylko żarty natury politycznej. Coraz częściej satyrycy i artyści kabaretowi sięgają po sytuacje, które mogły się przydarzyć każdemu z oglądających.

Z czego śmieją się Polacy? Uwielbiamy żarty z polityków i celebrytów, choć równie popularne są żarty z teściową w roli głównej, dowcipy oparte na kłótniach małżeńskich czy pokazujące wady i przywary wybranych grup zawodowych, np. policjantów, lekarzy czy nauczycieli. Mimo politycznej poprawności spora część żartów dotyczy mniejszości seksualnych czy uchodźców. Śmiejemy się z tego, co może się przytrafić każdemu, z siebie samych w jakimś sensie. Jednocześnie satyra, jak twierdzą niektórzy psychologowie, to najlepsza forma walki z ogólnie pojętą władzą, z nielubianymi politykami i partiami politycznymi. Sami politycy najbardziej się boją szyderstwa i wyśmiania, nie tylko przez wyborców, ale i przez politycznych przeciwników, dlatego rzadko sięgają po tego rodzaju narzędzia choćby w kampanii wyborczej.

Popularność kabaretów nie maleje. Doskonale o tym świadczy choćby fakt, że wiele stacji telewizyjnych w swoich ramówkach uwzględnia programy kabaretowe, umieszczając je w czasie największej oglądalności. Świadczą o tym również kolejne przeglądy kabaretowe, organizowane jako imprezy masowe. Wszystko zaczęło się od przeglądu PAKA, po którym pojawiły się kolejne – Zielonogórskie Kabaretobranie, Mazurska Noc Kabaretowa, Kabareton organizowany w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu czy Rybnicka Jesień Kabaretowa. Ich transmisje także stanowią ważny element telewizyjnych programów kabaretowych.

Oprócz występów grup kabaretowych wzrasta zainteresowanie stand-uperami, czyli satyrykami występującymi z napisanymi przez siebie monologami. Co prawda trudno stwierdzić, ile prawdziwy stand-up ma w sobie przygotowania, a ile w nim improwizacji, niemniej jednak część stand-uperów jest obecnie równie popularna, co znane grupy kabaretowe. Do kabaretowej pierwszej ligi można zaliczyć m. in. kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Młodych Panów, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Smile, Nowaki czy K2, a z grona stand-uperów – Katarzynę Piasecką, Abelarda Gizę czy Rafała Rutkowskiego. W zasadzie do obydwu grup można zaliczyć występy Marcina Dańca, Jerzego Kryszaka czy Artura Andrusa, którzy w swoich występach sięgają nie tylko po monologi, ale również po kabaretowe skecze czy piosenki.

Popularność kabaretów przekłada się również na możliwość zakupu biletów na ich występy. Bilety na polską czołówkę kabaretową wyprzedawane są z dużym wyprzedzeniem. Oczywiście wielbiciele kabaretowych dowcipów wiedzą, na których stronach publikowane są aktualne trasy kabaretowe, jednak jeśli na występ kabaretu chce się wybrać ktoś, kto poszukuje jedynie dobrej zabawy, wówczas idealne będą serwisy internetowe, w których można również od razu kupić bilety na wybrane występy. To duże ułatwienie, bowiem nie trzeba szukać biletów ani na stronie samego kabaretu, ani tym bardziej bezpośrednio u organizatora, a na występ kabaretowy można się zdecydować także dosyć późno, nawet tuż przed samym występem o ile będą nadal dostępne bilety. Wiele serwisów oferuje możliwość skorzystania z newslettera, w którym publikowane są informacje o nowych ofertach biletowych. Dzięki nim można się wybrać się na kolejne przeglądy czy występy kupując bilety online i drukując je bezpośrednio ze strony. Potem pozostaje tylko udanie się we wskazanym dniu na występ ulubionego kabaretu. Dobra rozrywka – gwarantowana.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Bilety24.pl ułatwiającym zakup biletów na różne wydarzenia kulturalne i sportowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*