Dieta bardzo niskoenergetyczna na odchudzanie?

dieta bardzo niskoenergetyczna

dieta bardzo niskoenergetycznaDieta bardzo niskoenergetyczna – jest to dieta wyjątkowo ekstremalna, dlatego stosuje się ją tylko pod nadzorem lekarza i przy bezwzględnych wskazaniach. Jak sama nazwa mówi, dieta mocno ogranicza poziom dostarczanej organizmowi energii, co wiąże się niestety z szeregiem niedogodności.

Dieta bardzo niskoenergetyczna

Czym charakteryzuje się dieta bardzo niskoenergetyczna? 

Drastycznie redukuje się ilość spożywanych kalorii, ich rekomendowana ilość wynosi zaledwie 800 lub nawet nieco poniżej tego poziomu! Jadłospis musi zawierać dużą ilość błonnika oraz jedynie minimalne porcje tłuszczów nasyconych, glukozy i fruktozy. 

Jakie są wskazania do stosowania diety bardzo niskoenergetycznej? 

Zaleca się ją osobom z bardzo poważną otyłością, która zaczyna stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia np. w przypadku wysokiego nadciśnienia, chorób serca lub przerostem jego lewej komory. Wskazaniem są również problemy z tolerancją węglowodanów i lipidów.

Często dietę <800 kalorii stosuje się przed koniecznymi zabiegami chirurgicznymi, których nie można przeprowadzić bez uprzedniej, znacznej redukcji masy ciała pacjenta.

Na ogół uprzednio wprowadza się dietę niskoenergetyczną i dopiero, jeśli nie spełni ona oczekiwań, obniża się kalorie do skrajnego poziomu.

Odżywianie na diecie bardzo niskoenergetycznej. 

W trakcie tej restrykcyjnej diety ciało jest odżywiane jedynie gotowymi mieszankami rozrobionymi z wodą. Ich kompozycja ma za zadanie minimalizować niedobory powstające w organizmie i zwalniać nas z konieczności stosowania skomplikowanych wyliczeń kalorii i wartości odżywczych. Na takiej diecie pozostaje się jedynie tak długo, jak jest to absolutnie konieczne, dlatego ważne jest szybkie i pewne osiągnięcie spadku wagi. Jedynie syntetyczne mieszanki odżywcze mogą nam to zapewnić.

Skutki uboczne. 

Lista możliwości wystąpienia reakcji niepożądanych jest naprawdę długa. Obcięcie kalorii znacznie poniżej podstawowej przemiany materii wywołuje w organizmie potężny szok. Zawsze występuje spadek samopoczucia i duże osłabienie. Istniej bardzo wysokie ryzyko powstawania niedoborów witamin i minerałów. Jeśli wychodzenie z diety bardzo niskoenergetycznej nie zostanie przeprowadzone prawidłowo może skutkować to szybkim i dramatycznym w skutkach efektem jo-jo. UWAGA! Jest to dieta specjalistyczna i w żadnym razie nie można jej stosować, jeśli chcemy zrzucić jedynie kilka czy kilkanaście kilogramów. Bezwzględnie konieczne są stałe konsultacje z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem, jak i regularne wykonywanie badań kontrolnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*