Czy sąd zawsze stoi po stronie matki w rozprawie rozwodowej?

rozwód

rozwódCoraz więcej małżeństw się rozpada, jest to tendencja, która się utrzymuje, a nawet wzrasta. Wynikają stad potem problemy, szczególnie w przypadku, gdy małżeństwo posiada potomstwo. Niestety tutaj dochodzi do takich sytuacji, które są związane z koniecznością płacenia alimentów przez jedną ze stron.

Na rozprawie rozwodowej sąd orzeka o unieważnieniu małżeństwa, ale też musi zdecydować o tym, komu powierza opiekę nad dzieckiem. Najczęściej opieka jest powierzana oczywiście matce – jest to uwarunkowane biologicznie i kulturowo, tylko w niektórych przypadkach sąd orzeka inaczej. Takie przypadki należą do rzadkości.

Dzieje się tak, gdy matka nie jest w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem, ale nie z powodów finansowych, ale z powodu np. choroby, w tym psychicznej, uzależnienia, nieuregulowanego trybu życia itd. Najczęściej jednak to właśnie matka zostaje opiekunką dziecka, w nielicznych przypadkach zdarza się, że dziecko zostaje powierzone ojcu. Może być tak w sytuacji, gdy to sama kobieta wyraża taką chęć. Rzadko też się zdarza, że ojcowie chcą opiekować się dzieckiem w pełnym wymiarze. Niestety z drugiej strony – matki często uniemożliwia im spotykanie się z dzieckiem, mimo zasądzonego przez sąd prawa do wizyt ojca. Jednak na ogół jest tak, że w większości przypadków, nawet, gdy ojciec ma możliwość spotkania się z dzieckiem, nie korzysta z takiej możliwości.

Jednak obserwuje się nową tendencję – coraz częściej ojcowie walczą o prawo do opieki nad dzieckiem. Niestety taka walka też nie zawsze ma takie dobre i pozytywne uzasadnienie. Często niestety są to po prostu rozgrywki między rodzicami, powodujące, że rodzą się takie konflikty, brak pogodzenia się z rozpadem związku przede wszystkim – konieczność płacenia alimentów,. Nierzadko się zdarza, że właśnie w tym celu ojcowie walczą o opiekę – by to oni otrzymywali alimenty na dziecko i by oni nie musieli takich alimentów płacić.

Takie pobudki niestety nie należą do rzadkości. Oczywiście zdarza się, że z dobrych pobudek ojcowie walczą o opiekę nad dzieckiem – np. z tego powodu, że uważają oni, że matka nie jest w stanie opiekować się dzieckiem, ma jakieś problemy, jakie ukrywa przed sądem. Często jest to też niechęć, by dziecko było wychowywane przez nowego partnera kobiety. Mimo wszystko faktycznie jest tak, że prawie we wszystkich przypadkach sąd staje po stronie matki. Wiele z tych przypadków jest na pewno racjonalnie uzasadnionych.

Zdarza się jednak, że sąd tutaj nie jest obiektywny, od razu, automatycznie stając po stronie kobiety. Każda sytuacja jest inna, trzeba każdy taki przypadek przeanalizować. W końcu nierzadko jest tak, że niestety zaniedbuje się wychowanie dziecka, gdy kobieta wchodzi w nowy związek, niestety nowi partnerzy też nie zawsze dobrze sprawują opiekę nad dzieckiem. Dlatego ojcowie muszą mieć także wgląd w wychowanie dziecka, muszą mieć z nim kontakt. Dlatego tutaj sąd powinien być mimo wszystko obiektywny i powinien zawsze uwzględniać rajce obu stron, umożliwiając wychowanie i opiekę obu stronom.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Prawa.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*