Czy nieprawidłowe oświetlenie może zaszkodzić?

nieprawidłowe oświetlenie

nieprawidłowe oświetlenieWzrok to nasz najcenniejszy zmysł. Większość naszej aktywności w głównej mierze polega na wykorzystaniu naszych oczu. Setki lat ewolucji uczyniły z naszych oczu główne narzędzie naszej pracy, nauki i komunikacji. Dlatego tak ważnym jest dbanie o nasz wzrok. Raz utraconą sprawność oczu trudno odzyskać, a nie wykryte wady wzroku szybko się pogłębiają.

Istotną kwestią w dbaniu o nasz cenny wzrok jest dobór odpowiedniego oświetlenia na stanowisku pracy czy innych pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Szkodliwe dla naszych oczu jest zarówno stosowanie zbyt słabego jak i zbyt mocnego oświetlenia. Problem zbyt słabego oświetlenia pojawia się często w czasie wieczornej nauki czy czytania książek.Również prace ręczne wymagające dużej precyzji powinny być wykonywane przy dodatkowym punktowym oświetleniu. Przykładami takich czynności jest szydełkowanie czy naprawa drobnych mechanizmów Pamiętajmy aby używać dodatkowego oświetlenia w taki sposób, aby strumień światła padał na tekst czy też przedmiot, dokładnie go oświetlając przy tym nie oślepiając nas.Niedoświetlenie stanowiska pracy skutkuje większym wytężaniem przez nas wzroku a w konsekwencji szybszym zmęczeniem oczu. Źródło światła powinno znajdować się po stronie niedominującej ręki, tak aby dłonią nie zasłaniać przedmiotu, czy też czytanego tekstu.

W czasie pracy z komputerem istotne jest oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy ale również pozycja pracownika i odpowiednia odległość oczu od monitora. Specjaliści uważają, że aby odpowiednio oświetlić pomieszczenie o powierzchni 20mk należy użyć pięciu żarówek o mocy 60 W. Niedoświetlenie, lub użycie zbyt mocnych lamp szybko prowadzi do takich objawów jak bóle głowy, pieczenie oczu, rozdrażnienie, spadek koncentracji czy zawroty głowy. Takie objawy z pewnością nie są korzystne dla efektywnej pracy, a w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Dodatkowo, warto pamiętać, że osoby noszące okulary powinny zainwestować w szkła antyrefleksowe. Odległość naszych oczu od monitora komputera powinna wynosić co najmniej 40 cm. Warto w ramach relaksu dla oczu co jakiś czas oderwać wzrok od monitora.

Jedną z niekorzystnych na dłuższą metę form oświetlenia są jarzeniówki. Choć świetnie sprawdzają się w dużych przemysłowych pomieszczeniach na dłuższa metę nie są korzystne dla naszego zdrowia. Ich światło jest nienaturalne i emituje promieniowanie UV. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach z takim oświetleniem prowadzi do pogorszenia samopoczucia i różnych schorzeń okulistycznych takich jak zapalenie spojówek.

Inną formą niekorzystnego oświetlenia są lampy LED o niskiej jakości. Często tanie oświetlenie LED nie spełnia odpowiednich wymogów i emituje mniej lub bardziej zauważalne migotanie. Migotanie te prowadzi do przemęczenia wzroku, uszkodzeń plamki żółtej i złego samopoczucia. Aby móc w pełni cieszyć się podkreślającym charakter wnętrza oświetleniem LED, warto zainwestować w produkty renomowanych firm. Dzięki temu możemy być spokojni o zdrowie naszych oczu.

Dodatkowo oprócz częstych wizyt u okulisty należy pamiętać o odpowiednio długim śnie i nieinwazyjnym oświetleniu sypialni. Światło w tym pomieszczeniu powinno być łagodne i rozproszone umożliwiające zaśnięcie.

Artykuł powstał dzięki firmie Ligeroo prowadzącej elektryczny sklep internetowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*