Czy makijaż może spowodować uczulenie skóry?

uczulenie skóry

uczulenie skóryNawet najpiękniejsza kobieta lubi się malować. Tak było od zawsze. Makijaż jest atrybutem każdej pani, bez względu na wiek. Maskuje niedoskonałości skóry, ukrywa to, co powinno być ukryte, a jednocześnie wydobywa atuty kobiecej urody. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że makijaż może też uczulać. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które mają wrażliwą skórę, ale uczulenie może zdarzyć się każdemu.

Co właściwie uczula? Otóż niektóre składniki kosmetyków mogą być odrzucane przez organizm. Kiedy stosujemy określony kosmetyk, to wiadomo, że łączy się on ze skórą. Poprzez skórę trafia do organizmu, a tam łączy się z białkami. Wytworzone związki mogą być potraktowane jako wrogie i odrzucone przez organizm. To odrzucenie przejawia się najczęściej czerwonymi plamami, zwanymi rumieniem ewentualnie pęcherzami lub grudkami. Często występuje też pieczenie skóry, świąd; skóra jest nadmiernie wysuszona i podrażniona.

Lekarze podkreślają, że około dziesięciu procent kobiet stosujących systematycznie lub okazjonalnie makijaż, jest uczulona na niektóre składniki, występujące w kosmetykach. Jest to więc całkiem pokaźna grupa. Szwedzcy alergolodzy, zajmujący się problemem naturalnych kosmetyków, przebadali tysiące ochotników i stwierdzili, że nie wszystkie składniki kosmetyków mogą być równie niekorzystne dla naszej skóry. Skóra najbardziej uczulona jest na wszelkie substancje zapachowe. Kosmetyk, który intensywnie pachnie, choćby najpiękniej, najprawdopodobniej bardziej uczula. W dalszej kolejności plasują się konserwanty, bazy kremów oraz żywice.

Najmniej negatywny wpływ na skórę mają syntetyki zapachowe oraz naturalne olejki eteryczne. Są osoby, które częściej niż inne reagują na niekorzystne składniki kosmetyków. Są to osoby o bardzo jasnej karnacji, posiadające skórę wrażliwą, kobiety w okresie menopauzy. Alergicy powinny stosować kosmetyki hypoalergiczne. W skrajnych przypadkach powinni w ogóle zrezygnować ze stosowania jakichkolwiek kosmetyków do makijażu. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Wśród kosmetyków, używanych przy makijażu, najczęściej uczulają składniki zawarte w cieniach do powiek, podkładach, pudrach, kremach, różu, klejach do sztucznych rzęs.

Niekorzystną reakcję skóry na kosmetyki do makijażu najczęściej obserwujemy przy zastosowaniu nowych kosmetyków. Jeśli w kilkanaście minut po zrobieniu makijażu odczuwamy pieczenie skóry, oczu, wyraźne podrażnienie skóry, a nawet rumień na twarzy, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na jeden ze składników. W takiej sytuacji przede wszystkim natychmiast powinniśmy zmyć makijaż i odstawić nowy kosmetyk. Prawdopodobnie jakiś jego składnik powoduje uczulenie. Nie ma co ryzykować i lepiej danego kosmetyku nie używać. W przyszłości zaś trzeba się kierować kilkoma podstawowymi zasadami przy wybieraniu kosmetyków do makijażu. Starajmy się, by pochodziły one ze sprawdzonych drogerii i aptek. Przeanalizujmy składniki wymienione na opakowaniu. Im jest ich mniej, tym dla naszej skóry lepiej. Dobrze jest też stosować kosmetyki, które można zmyć jedynie przy pomocy wody.

Dziękujemy portalowi BeautyPortal.pl za współpracę merytoryczną.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*