Jaką chustę lub nosidło wybrać dla dziecka?

ubrania

Noszenie w chuście lub nosidle wspiera uczucie bliskości i bezpieczeństwa u dziecka. Noszone maluszki rzadziej cierpią z powodu kolki bo ich brzuszek jest naturalnie masowany. Dodatkowo jest to łatwy sposób na uśpienie dziecka, czy połączenie obowiązków w opiece na dziećmi w przypadku odbierania starszego rodzeństwa np. z przedszkola lub szkoły.

Decydując się na noszenie noworodka mamy do wyboru parę opcji:

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna może być używana od urodzenia. Posiada jedno wiązanie do którego wkładamy dziecko. Materiał chusty jest elastyczny, dobrze dopasowujący się do rodzica i dziecka i może być używany do wagi około 9 kg.

Chusta tkana

elastycznaChusta tkana daje najwięcej możliwości jeżeli chodzi o różne wiązania. Można w niej nosić dziecko nawet do 20 kg, również na plecach. Największą trudnością dla początkujących rodziców jest nauka dociągania chusty, którą wykonujemy już z dzieckiem w chuście. W odróżnieniu, chustę elastyczną najpierw zawiązujemy a później wkładamy do niej maluszka. Jednak dla cierpliwego rodzica nauka wiązania chusty jest sztuką do opanowania. Instrukcje wiązania można znalezc na youtube lub w dołączonych płytach CD, przy zakupie chusty. Zawsze można też skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy chustowego.

Chusta kółkowa

Chusta kółkowa wykorzystuje się ją do noszenia dzieci raczej przy niewielkich odległościach np. z samochodu do przedszkola. Zaletą jest prostota wiązania, łatwo i szybko można włożyć dziecko do chusty. Ta chusta umożliwia również wygodne noszenia na biodrze. Z powodu nierównomiernego rozłożenia ciężaru dla rodzica (na jedno ramię) nie poleca się jej używania przy dłuższych spacerach.

Nosidło Caboo

Nosidło Caboo (zawiązana chusta)-może być używane od urodzenia. To nosidło zakłada się bardzo szybko i łatwo (jak koszulkę). Tak naprawdę jest to już zawiązana za nas chusta, do której wkładamy dziecko. Zaletą tego nosidła jest szybkość i łatwość użytkowania. Podobnie jak chusta elastyczna posłuży nam do czasu kiedy dziecko będzie ważyło około 9 kg.

Nosidło ergonomiczne Tula

ubraniaNosidło ergonomiczne Tula przeznaczone jest dla dzieci, które już samodzielnie siedzą, chyba, że używane jest z wkładką dla niemowlaka.

Nosidła Tula pozwalają dziecku na zachowanie właściwej pozycji „żabki” oraz dbają o odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dodatkowo równomiernie rozkładają ciężar ciała dziecka, co ułatwia noszenie rodzicowi. Dziecko może być noszone zarówno z przodu jak i z tyłu (zawsze brzuszkiem do rodzica).  Nie polecamy noszenia „przodem do świata”, na obciążenie kręgosłupa dziecka. Przy wyborze nosidła warto zwracać uwagę na szerokość siedziska. Powinno ono być odpowiednio szerokie, żeby dziecko mogło siedzieć w pozycji fizjologicznej żabki.

Sposobów na noszenie dziecka jest wiele. Pozwala to na bliski kontakt z maluszkiem, spokojny czas dla rodziców oraz rozwiązuje niektóre problemy takie jak trudności z zasypianiem czy kolki.

Warto odnaleźć swój sposób na noszenie dziecka.

Mama trójki dzieci, właścicielka serwisu www.ekomaluch.pl specjalizującej się w sprzedaży chust do noszenia oraz nosidełek dla dzieci i niemowląt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*