Budowa domu – problemy formalne i z wykonaniem

budowa domu

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że budowa wymarzonego domu to ogromna inwestycja, duża odpowiedzialność i konieczność wzięcia pod uwagę całego mnóstwa istotnych kwestii. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które znacząco utrudniają szybkie oraz sprawne wykonanie wszystkich niezbędnych prac. Rzecz jasna, każdy przypadek rodzi zupełnie inne problemy, jednak z kilkoma najbardziej powszechnymi można sobie z powodzeniem poradzić.

Tym bardziej, że wynikające z budowy domu problemy mogą mieć różne źródła – wystarczy wspomnieć możliwości wystąpienia problemów z formalnościami, wykonawcami czy nawet sąsiadami. Wydaje się, że zbudowanie upragnionego domu powinno być kojarzone wyłącznie z pozytywnymi odczuciami, w związku z czym niedopilnowanie najważniejszych kwestii może mieć duży wpływ na komfort życia domowników.

Najczęstsze problemy związane z formalnościami

O co powinien zadbać inwestor i przyszły właściciel domu? Przede wszystkim o warunki zagospodarowania działki – może się przecież okazać, że na danej działce niemożliwe jest uzyskanie właściwych zgód i wybudowanie czegokolwiek. Poza tym, trzeba starannie sprawdzić księgi wieczyste oraz upewnić się, że grunt nie ma żadnych tajemnic, gdyż wartość ukryta w gruncie może spowolnić proces budowy. Warto mieć świadomość, że niedopełnienie wszystkich formalności w konsekwencji może rodzić problemy natury prawnej, czyli sankcje ze strony nadzoru budowlanego.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet ścięcie drzewa bez uprzednio uzyskanych pozwoleń jest absolutnie zabronione. Ponadto, niezbędne jest pamiętanie o bezwzględnym przestrzeganiu granic działki, ponieważ przypadkowe naruszenie granic i rozpoczęcie budowy na cudzym terenie to zazwyczaj równoznaczność konieczności nie tylko przerwania prac, ale również całkowitej rozbiórki postawionej już konstrukcji.

Wykonawcy nierzadko generują największą liczbę problemów

Warto mieć świadomość, że bardzo dużo zależy od zatrudnionej ekipy budowlanej. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór znanej, poleconej i zaufanej grupy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dla przykładu, nawet jeśli jakość wykonywanych prac jest niewystarczająco satysfakcjonująca, automatyczne obniżenie wynagrodzenia zatrudnionych budowlańców może okazać się niezgodne z prawem. Konieczne jest zatroszczenie się o nadzór oraz kontrolę, zadbanie o wszelkie zobowiązania o charakterze finansowym ewentualnych podwykonawców i sformalizowanie współpracy.

Ostatni rodzaj problemów to te przysparzane przez ewentualnych sąsiadów – nierzadko ludzie pragną odgrodzić swój teren od pobliskiej posesji, jednak nie wszyscy sąsiedzi muszą zgodzić się na współfinansowanie ogrodzenia. Innym błędem jest podwyższenie terenu bez uzyskania zgody i pozwolenia ze strony sąsiadów.

Reasumując, budowa domu to duża i niezwykle istotna inwestycja, dlatego kompleksowa troska o uniknięcie zazwyczaj popełnianych błędów to klucz do sukcesu. Może się wydawać, że najbardziej powszechnym z nich jest brak odpowiedniej oraz wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Fachowcy powinni być doświadczeni, rzetelni i przestrzegający terminów, w związku z czym najlepiej poszukać zaufanej grupy ludzi, polecanych choćby przez znajomych.

Portal DobraNieruchomość.pl  wsparł nas merytorycznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*