Nie bój się drewna – samodzielna konstrukcja mebli ogrodowych

nie bój sie drewna

Zadbany ogród jest często dla jego posiadaczy oazą spokoju. Ażeby pełnił tę funkcję jeszcze lepiej musi być w nim przytulnie, co zapewniają między innymi własnoręcznie wykonane drewniane meble ogrodowe.

Co można zrobić samodzielnie?

Oglądając polskie ogrody można się przekonać, że jest w nich mnóstwo bardzo różnorodnych mebli. Oczywiście, im większy ogród tym ich więcej. Drewno zdaje się być faktycznie najczęściej wykorzystywanym materiałem jeśli chodzi o tego typu meble, jednak czy wszystkie można zrobić zupełnie samodzielnie?

Na powyższe pytanie trudno odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od tego, na ile dana osoba jest wykwalifikowana i jak duża jest jej wiedza fachowa. Niektórzy potrafią zrobić praktycznie wszystkie drewniane meble ogrodowe bez niczyjej pomocy. Jednakże, niektóre meble do ogrodu z drewna są naprawdę trudne do wykonania, dlatego większość osób sobie nie radzi bez pomocy profesjonalisty. Jest jednak grupa mebli, które nie sprawiają większych kłopotów nawet osobom z raczej niewielką wiedzą i jeszcze mniejszym doświadczeniem jeśli chodzi o tworzenie mebli.

nie bój się drewna

Należą do nich:

  • stoły i niewielkie stoliki kawowe
  • krzesła oraz długie ławy i krótkie ławki z oparciami
  • pojemniki, przede wszystkim skrzynie

Wykonanie każdego mebla ogrodowego z tej listy jest w zasięgu nawet mało doświadczonych konstruktorów. Jednak oczywiście, nie każdy z z tych mebli jest tak samo łatwy w konstrukcji.

Większość osób, które nie mają za sobą w zasadzie żadnych doświadczeń stolarskich rozpoczynają od budowy stołu. Intuicyjnie, wydaje im się on bowiem najłatwiejszy w budowie. W gruncie rzeczy, faktycznie nie jest trudno postawić stół. Jednakże, samo postawienie stołu jeszcze nie powinno być uznane za sukces. Cieszyć można się dopiero wtedy, gdy okaże się on solidny i trwały. Jeśli ma taki być, to właściwie trzeba zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze, wszystkie łączenia muszą być zrobione bardzo dokładnie, aby były pewne. W innym przypadku stół będzie rozklekotany. Po drugie natomiast, trzeba wybrać odpowiedni dla stołu rodzaj drewna. Musi to być po prostu mocne drewno, które wytrzyma nawet duże obciążenie.

nie bój się trewna

Inne często tworzone przez amatorów meble do ogrodu z drewna to przeróżne siedziska. Oczywistością jest bowiem, że nikt nie chce jeść przy stole ogrodowym na stojąco. Dlatego też, w w przydomowych warsztatach tak często powstają krzesła, jak również długie ławy. Zdaje się, że w tym przypadku sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Jednakże nie oznacza to, że krzeseł i ław nie da się zrobić samodzielnie. Szczególnie, jeśli wcześniej skonstruowało się już stół z drewna sprawa będzie prostsza, gdyż doświadczenie zaprocentuje.

Warto w tym miejscu podkreślić, że budowa krzesła i budowa ławy reprezentują inne poziomy trudności. Są to drewniane meble ogrodowe o zupełnie innej budowie i innym poziomie skomplikowania. Zwykle, uważa się, że jednak krzesło jest tym meblem ,które jest zdecydowanie trudniej stworzyć. Jednakże, po części zależy to też od typów krzeseł i ław, jakie chce się zbudować.

Jak wiadomo, często to potrzeba sprawia, że ludzie zabierają się do pracy. Tak jest w przypadku skrzyń drewnianych, które są niejednokrotnie odpowiedzią na to, że pewnych rzeczy po prostu nie ma gdzie schować. Chodzi tu między innymi o narzędzia ogrodowe, na przykład te, które wykorzystuje się do podcinania krzaków, czy też do podlewania kwiatów. Również jeśli nie ma się altany, często nie ma co zrobić z przyrządami do grilla. Co więcej, dobrze mieć pod ręką podstawową zastawę stołową, aby nie trzeba każdorazowo chodzić po nią do domu, kiedy chce się spożyć posiłek an zewnątrz. Miejscem na to wszystko może być skrzynia, czy też jakiś inny drewniany pojemnik. W tym przypadku jednak, jeszcze ważniejsze niż w przypadku innych drewnianych mebli ogrodowych jest to, jakie drewno wybierze się do konstrukcji. Skrzynia pod żadnym pozorem nie powinna przepuszczać wody, powinna też być stabilna, więc należy wybrać materiał, który to zapewni.

nie bój się drewna

Rzecz najistotniejsza – wybór drewna

Jak się okazuje, bardzo często podczas konstruowania mebli ogrodowych pojawiają się problemy tylko i wyłącznie dlatego, że wybrano nieodpowiednie drewno. Warto więc znać podstawowe właściwości drewna oraz wiedzieć, które drewna wykorzystuje się w ogrodzie najczęściej, z racji ich odpowiednich właściwości.

  • buki
  • jesiony
  • dęby

Powyższe trzy drzewa są najczęściej wykorzystywana do wytwarzania drewnianych mebli ogrodowych. Jest to efekt ich szczególnych właściwości, dzięki którym meble z ich drewna mogą służyć ich użytkownikom przez bardzo wiele lat.

Wśród wymienionych materiałów na pewno warto wyróżnić buk. Meble do ogrodu z drewna bukowego nie są gorsze od pozostałych właściwie pod żadnym względem. Drewno bukowe ma natomiast tę wielką przewagę, że nie trzeba wkładać wiele wysiłku w jego obrabianie. Dzięki temu, nie jest konieczne bycie profesjonalistą, fachowym stolarzem, ażeby obrobić kawałek drewna z buku. Wszystkie wymienione cechy tego drewna sprawiają, że jest ono jednym z najbardziej godnych polecenia, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze zbyt wiele drewnianych mebli w swoim życiu nie stworzyli, lecz raczej dopiero nabierają doświadczenia.

nie bój się drewna

Drewno dębowe natomiast stanowi nie lada wyzwanie i to nawet dla tych, którzy pracują z drewnem nie od wczoraj. Wszystko z tego względu, iż jest to wyjątkowo twarde drewno, i trzeba mieć dużą wiedzę, a także wiele siły fizycznej, by dobrze je obrobić. Z drugiej jednak strony, jeśli obróbka przejdzie pomyślnie efekt jest zwykle bardzo zadowalający. Dębowe drewno bowiem jest bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym. Co więcej, meble do ogrodu z drewna dębowego są solidniejsze niż jakiekolwiek inne.

Jesion, jeśli chodzi o wszelkie dane techniczne, przypomina dąb. Jednakże, drewno jesionowe wygląda całkowicie inaczej. Ponadto, co ciekawe, uważa się, że jego obróbka jest jeszcze trudniejsza, choć wielu stolarzom-amatorom, którzy mieli okazje walczyć z z obróbką drewna dębowego wyda się to zapewne niemożliwe.

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*