Bogactwo i różnorodność miejskich ogrodów

Ogrody miejskie

Ogrody miejskie cieszą się coraz większą popularnością. Zakładają je zarówno mieszkańcy małych miasteczek, jak i dużych miast. Doceniamy je za ich piękno i wyjątkową różnorodność.

Miejskie ogrody przybierać mogą różne formy w zależności od tego jak dużo miejsca zajmują, czy są ulokowane na tarasie, miejskim skwerku czy dachu oraz jaki jest charakter ich wystroju. Bez względu jednak na to jaki wygląd zewnętrzny przybiorą, warto pomyśleć o zakładaniu ogrodów miejskich, które sprawiają, że te ludzkie skupiska stają się po prostu bardziej przyjemne dla oka, a przede wszystkim zdrowsze.

Miejski ogród – dlaczego warto?

Miejski ogród niesie ze sobą ogromne korzyści, które zauważa coraz więcej mieszkańców miast. Przede wszystkim ogrody miejskie sprawiają, że nasze miasta stają się coraz bardziej zielone. Przechadzając się po wielu polskich miastach dostrzec można, że są one szare, zaniedbane i po prostu nudne. Miejskie ogrody to trend, który z roku na rok coraz bardziej rośnie w siłę i zapowiada, że już niedługo miasta  wyglądać mogą zupełnie inaczej niż teraz.

Ogromną zaletą miejskiego ogrodu jest także możliwość stworzenia sobie w mieście pewnej bezpiecznej przystani, spokojnego miejsca, w którym po pracy czy w weekendy miło jest posiedzieć, napić się aromatycznej herbaty czy poczytać książkę. Ogród miejski może być ciekawą odskocznią od tego wszystkiego, co zazwyczaj w miastach się dzieje. To chwila odpoczynku od miejskiego pędu i zamieszania.

Warto jednak podkreślić, że coraz więcej osób zakłada miejskie ogrody już nie tylko dla pięknych widoków czy z chęci stworzenia dla siebie cichego kąta. Rosnące zainteresowanie ekologią i naturalnym stylem życia sprawia, że miejskie ogrody zaczynają przybierać formę naturalnych ogródków warzywnych, w których jedzenie produkowane jest ekologicznie i w sposób zrównoważony, bez dodatku szkodliwych pestycydów czy innych środków ochrony roślin.

Ogrody miejskie

Ogród miejski – rajski zakątek i własne warzywa

Jak już wspomniano, ogród miejski może być prowadzony w dwóch zasadniczych konwencjach – może to być zwykły ogród ozdobny, a może mieć także formę ogrodu warzywnego. Najkorzystniej jest oczywiście połączyć obydwie te funkcje i cieszyć się w mieście zarówno sielskim otoczeniem, jak i własnym, zdrowszym niż w sklepach, jedzeniem.

Decydując się na miejski ogród ozdobny powinniśmy przede wszystkim skupić się na odpowiednim doborze roślin. Wiele kwiatów ozdobnych jest wrażliwych na trudne warunki panujące w miastach, takie jak spaliny czy ogólne zanieczyszczenie powietrza. Warto więc wybierać gatunki silne i odporne na tego typu niedogodności. Można również dobierać rośliny pod kątem wysokości. Wyższe rośliny mogą stanowić doskonały parawan od strony ruchliwej ulicy czy brzydkich zabudowań. Jednak projektując nasadzenia warto wziąć także pod uwagę ruch słońca, tak by wyższe rośliny nie zacieniały tych wyższych.

Jeśli chodzi o miejskie ogrody warzywne, to ten trend zdecydowanie rośnie w siłę. Już nie tylko zaobserwować możemy małe przydomowe warzywniki, ale także duże ogrody przeznaczone dla wielu mieszkańców miast. W dużych miastach rosną w siłę między innymi tak zwane ogrody społeczne, miejsca, gdzie wraz z innymi uprawiać można zdrowe, ekologiczne warzywa.

Miejskie ogródki warzywne są najczęściej wynikiem rodzącej się świadomości wśród ludzi i powstają jako odpowiedź na niezdrowe jedzenie sprzedawane w sklepach lub jadące do sklepów tysiące kilometrów. Miejskie ogrody warzywne najczęściej oparte są na metodach, o których mówi permakultura. Zakładają więc przede wszystkim współpracę z naturą, a nie jak to jest w przypadku współczesnego rolnictwa – działanie przeciwko niej.

Ogrody miejskie

Ogrody miejskie – jak prawidłowo zaaranżować dostępną przestrzeń?

Ogród miejski zaaranżować można w przeróżny sposób w zależności od jego wielkości, umiejscowienia, charakteru oraz dostępnych środków. Projektując miejski ogród należy przede wszystkim mierzyć siły na zamiary, to znaczy brać pod uwagę, że w porównaniu do dużych, wiejskich ogrodów, przestrzeń w mieście jest zwykle o wiele mniejsza, więc może nie zmieścić się tam wszystko, co sobie wymarzyliśmy. Lepiej w takiej sytuacji nieco zmienić koncepcję niż próbować na siłę zmieścić wszystko na niewielkim areale.

Warto pamiętać, że rośliny to jeszcze nie wszystko. Oprócz nich istnieją również inne elementy, które powinny w ogrodzie się znaleźć. Są to między innymi pomieszczenia na narzędzia ogrodnicze oraz miejsce na kompostownik. Warto zaplanować te przestrzenie jeszcze zanim rozpoczniemy pierwsze nasadzenia.

W ogrodzie miejskim przyda się również miejsce, by spokojnie usiąść i się zrelaksować. Jeśli aranżujemy ogród na małym balkonie lub tarasie, w zupełności wystarczy umieścić tam metalową lub drewnianą ławkę. Jeśli zaś dysponujemy nieco większą przestrzenią, warto zainwestować także w niewielki stolik, przy którym wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi napijemy się pysznej herbaty.

W miejskim ogrodzie umieścić możemy także ciekawe dodatki, które urozmaicą przestrzeń, takie jak ozdobne donice, niewielkie oczka wodne oraz fontanny, a także lampiony, które stworzą magiczny klimat wieczorem i w nocy. Planując przestrzeń warto pomyśleć także o uprawach wertykalnych, które pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce, a tym samym zwiększyć ilość roślin w ogrodzie.

Niezależnie od tego jaką formę przybierze nasz miejski ogród, zdecydowanie warto inwestować w takie przestrzenie, ponieważ są one ciekawą odskocznią od szarej, miejskiej rzeczywistości i pomagają zmieniać nasze miasta w miejsca bezpieczne i przyjazne do życia.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia – internetowy sklep z meblami. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych, pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*