Jak bezpiecznie farbować włosy?

farbować włosy

Kobieta zmienną jest i bardzo lubi zmieniać okresowo swój wizerunek. Dzięki wizytom w salonach fryzjerskich czy własnoręcznemu farbowaniu i stylizowaniu fryzury, można w jeden dzień przejść całkowitą metamorfozę. Należy przy tym pamiętać, aby wybierać odpowiednie preparaty do włosów, które ich nie zniszczą, a skutecznie zmienią ich kolor. Jak zatem bezpiecznie farbować włosy?

Koloryzacja trwała

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą drastycznej zmiany koloru włosów, jest wykorzystanie farb chemicznych. Są one tanie, trwałe i dokładnie pokrywają  włosy, nadając im przy tym jednolitą, intensywną barwę. Pigment farb chemicznych wnika głęboko do wnętrza włosa i nie wypłukuje się przy każdym kolejnym myciu. Powszechna dostępność i niska cena powodują, że są one bardzo popularne, zarówno wśród indywidualnych klientów, jak i salonów fryzjerskich.

Ich wadą na pewno jest nieprzyjemny zapach. Farba chemiczna może powodować występowanie reakcji alergicznej, swędzenie i pieczenie skóry głowy czy uporczywy łupież. Takie preparaty chemiczne nie są zalecane do częstej koloryzacji włosów, ponieważ stają się one kruche i łamliwe. Warto sprawdzić też, czy wybrana przez nas farba trwała nie zawiera amoniaku. Na przykład firma Loreal farby bez amoniaku wprowadziła na rynek w pełnym zakresie kolorystycznym. Są one mniej inwazyjne dla włosów i producenci gwarantują, że dzięki nim możemy uzyskać bezpieczny, ale skuteczny i w pełni zadowalający efekt farbowania.

Koloryzacja naturalnymi farbami

W niektórych drogeriach oraz w aptekach kupić można farby do włosów wyprodukowane na bazie roślin. Stanowią one alternatywę dla farb chemicznych, z uwagi na ich ekologiczny charakter. Nie niszczą włosów, a pielęgnują. Pozwalają na nadanie im nieco innego koloru, choć najlepiej sprawdzą się przy farbowaniu włosów „ton w ton”. Znajdziemy w ich palecie wszystkie naturalne odcienie.

Z racji tego, że pigmenty z farb naturalnych nie wnikają do wnętrza włosa, ale otulają go na zewnątrz, będą się wypłukiwać przy myciu włosów. Na pewno warto sięgnąć po takie preparaty, jeśli mamy suche, zniszczone włosy i chcielibyśmy je wzmocnić. Przykładem roślinnej, ekologicznej farby do włosów będzie henna, nakładana głównie na brwi.

Farby z tej grupy są bezpieczne dla zdrowia, także dla alergików. Na włosy działają jak kosmetyki pielęgnacyjne, ale po pierwszej koloryzacji kolor włosów może być mało intensywny. Są droższe od farb chemicznych, a niektóre wykazują trwałość mniejszą niż one. Najlepiej nakładać farby naturalne na włosy, które wcześniej nie były farbowane. Jeśli jednak były one poddawane koloryzacji chemicznej, a później będziemy chcieli farbować je z użyciem farb naturalnych, ekologicznych, to dotychczasowy kolor może prześwitywać.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*