Badanie RM całego ciała

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny całego ciała to bezinwazyjne badanie umożliwiające zobrazowanie przekroju narządów wewnętrznych. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, począwszy od kontroli osiągniętych podczas terapii postępów, poprzez wykrycie zmian chorobowych, aż po ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nic więc dziwnego, że ta szybka, komfortowa i bezpieczna metoda diagnostyczna jest coraz częściej stosowana we współczesnej medycynie.

Rezonans magnetyczny całego ciała to bezinwazyjne badanie umożliwiające zobrazowanie przekroju narządów wewnętrznych. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, począwszy od kontroli osiągniętych podczas terapii postępów, poprzez wykrycie zmian chorobowych, aż po ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nic więc dziwnego, że ta szybka, komfortowa i bezpieczna metoda diagnostyczna jest coraz częściej stosowana we współczesnej medycynie.

Początki badań metodą rezonansu magnetycznego sięgają lat 70., kiedy amerykański naukowiec Paul Lauterbur rozpoczął działania mające na celu wykorzystanie rezonansu magnetycznego w medycynie. Swoją drogą, Lauterbur, wraz z fizykiem Peterem Mansfieldem, za swoje niekwestionowane zasługi dla rozwoju nauki został wyróżniony nagrodą Nobla, a odkrycie zrewolucjonizowało diagnostykę medyczną. W latach 80. za pomocą rezonansu magnetycznego zdiagnozowano guza wątroby. W tym samym czasie powstał pierwszy aparat do rezonansu magnetycznego całego ciała. Rozpoczęła się nowa era w medycynie.

Badanie RM całego ciała nie obciąża pacjenta koniecznością stosowania promieni rentgenowskich czy środków kontrastujących. Wykorzystuje w pełni bezpieczne dla  pacjentów pole magnetyczne. Wysyłane do tkanek ludzkiego organizmu pole zachodzi w reakcję z obecnymi w komórkach atomami wodoru. Interakcja jest rejestrowana i odbierana przez specjalne detektory, a otrzymany sygnał – przetwarzany i odtwarzany na monitorze komputera. Technika rezonansu magnetycznego wciąż się rozwija. Z roku na rok powstają jeszcze bardziej doskonalsze, wysokiej klasy urządzenia medyczne, które zapewniają dokładną jakość obrazu i umożliwiają precyzyjną ocenę struktur ludzkiego organizmu.

Badanie rezonansem magnetycznym całego ciała, nazywane również (z języka angielskiego) whole-body MRI to nieinwazyjne badanie, które pozwala na dokładną ocenę narządów i tkanek całego organizmu. Wykonywane jest w celu określenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Precyzyjnie, z dokładnością do kilku milimetrów pozwala ocenić struktury anatomiczne oraz patologiczne. Diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego przeprowadzana jest również w celu wykrycia choroby nowotworowej. RM jako jedno z nielicznych badań umożliwia dokładną ocenę struktur układu nerwowego, w tym mózgu i kanału kręgowego. Znajduje zastosowanie również w diagnostyce patologii tkanek miękkich (czyli stawów, mięśni i tkanki podskórnej), a także naczyń krwionośnych w postaci tętniaków czy naczyniaków. Niekwestionowaną zaletą rezonansu magnetycznego jest brak ograniczeń w wykrywaniu zmian w strukturach osłoniętych przez kości (np. serca). W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego, RM może być przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz u małych dzieci.

Wskazania do badania RM całego ciała

Rezonans magnetyczny umożliwia odwzorowanie struktur organizmu od głowy, poprzez klatkę piersiową i jamę brzuszną, aż po kończyny. Wskazaniem do przeprowadzenia badania ze strony układu nerwowego mogą być choroby zwyrodnieniowe czy demielinizacyjne, takie jak stwardnienie rozsiane. Ponadto RM wykonuje się w przypadku zaburzeń neurologicznych o nieokreślonym pochodzeniu oraz zmian popromiennych w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do badania RM mogą być również stwierdzone guzy rozmaitego pochodzenia. Rezonans magnetyczny wykonuje się w przypadku przypuszczenia lub stwierdzenia obecności guzów wewnątrzczaszkowych, guzów tkanek miękkich, a także guzów w obrębie klatki piersiowej. Lekarz może zlecić badanie RM całego ciała, jeśli stwierdzi u chorego przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, a także rozedmę płuc. Ponadto istnieją wskazania laryngologiczne do wykonania badania: szumy w uszach, choroby krtani, nosa i gardła, a także niedosłuch. RM powszechnie stosowane jest również w diagnostyce nowotworów żeńskiego układu rozrodczego, a także raka gruczołu piersiowego. Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia wczesne wykrycie zmian, co jest czynnikiem mającym kluczowe znacznie dla rozpoczęcia skutecznego leczenia.

Ile kosztuje badanie RM całego ciała ? Możesz sprawdzić tutaj: www.tourmedica.pl/ceny/rezonans-magnetyczny-calego-ciala/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*