Badania ginekologiczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Badania ginekologiczne

Badania ginekologiczneJak często odwiedzasz swojego ginekologa? Jeśli do tej pory zaniedbywałaś wizyty lub chodziłaś do niego tylko w przypadku poważniejszych problemów, należy szybko nadrobić te zaległości. Choć dla wielu kobiet jest to średnio przyjemny moment, jest konieczny do utrzymania zdrowia – jak przygotować się do wizyty i co trzeba wiedzieć o badaniach?

Wizyta u ginekologa

Dlaczego kobiety nie przepadają za wizytami u ginekologa? Powodów jest wiele – strach, wstyd, obawa przed bólem lub nieprzyjemną osobą lekarza lub lekarki. Szczególnie obawiają się ich dziewczyny, które na badanie wybierają się po raz pierwszy: nie wiedzą bowiem, jak mają się do niego przygotować, jakie pytania może zadać ginekolog i co w przypadku, jeśli termin wizyty zbiegnie się z miesiączką: czy mogą się do niego wybrać? Najlepiej doradzić się przyjaciółek – one na pewno znają kogoś godnego polecenia, profesjonalnego i sympatycznego.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Z jaką częstotliwością należy odwiedzać lekarza? Jeśli z Twoimi hormonami wszystko jest w porządku, nie masz niepokojących objawów i czujesz się dobrze, raz na pół roku wystarczy. Najlepszym terminem na ustalenie wizyty u ginekologa jest pierwsze 10 dni od zakończenia okresu – największy dyskomfort po miesiączce już mija. Jeśli jednak wypadnie on idealnie w dniu badania, to czy mimo tego można je przeprowadzić? Zależy jakie: miesiączka to idealny czas na założenie i wyjęcie wkładki domacicznej; niewskazana jest w przypadku, jeśli chcesz wykonać cytologię. Pamiętaj, żeby odpowiednio się ubrać na wizytę – lepszym wyborem na tę okazję będzie spódnica, ponieważ nie każdy lekarz posiada w swoim gabinecie specjalne spódniczki-narzutki dla pacjentek. W kwestii sprzętu do gabinetu ginekologicznego, tak jak i sprzętu rehabilitacyjnego Juventas, zwróć uwagę na fotel ginekologiczny Juventas – powinny one gwarantować komfort i być wygodne.

Jakie pytania może zadać ginekolog?

Przygotuj się na to, że podczas wizyty lekarz może zadać Ci kilka pytań. Przypomnij sobie datę pierwszej miesiączki, ile dni liczy Twój cykl i czy masz regularne krwawienia? Jak bardzo są obfite? Czy cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego lub przed okresem odczuwasz bóle brzucha, zawroty głowy lub jest Ci słabo? Czy rozpoczęłaś już współżycie i czy masz stałego partnera? Czy stosujesz środki antykoncepcyjne – jeśli tak, to jakie? Oczywiście lekarz może spytać Cię także o szereg innych rzeczy, takich jak np. badania hormonów tarczycy czy też występowanie raka szyjki macicy w Twojej rodzinie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*