Alejandro G. Iñárritu jeden z najbardziej wizjonerskich reżyserów

alejandro-g-inarritu

Co jakiś czas w panteonie wielkich filmowych nazwisk pojawiają się debiutanci, o których istnieniu jeszcze nie tak dawno temu nikt nie miał pojęcia. Szczególnie łatwo w świecie filmu zadebiutować aktorom – potrzeba ich wielu, a nowi aktorzy mają niskie wymagania finansowe, przez co bardzo łatwo oprzeć cały film w całości na amatorach aktorstwa, by zaoszczędzić na całej produkcji.

Niekiedy zatrudnienie jednego wybitnego aktora na planie wymaga wielomilionowych płatności, więc w skali całego filmu może to być ruch kompletnie nieopłacalny. Tym bardziej, że stary i sprawdzony, znany i lubiany aktor, wcale nie gwarantuje, że w stu procentach uda mu się prawidłowo wejść w ten nowy tytuł i dodać mu jakości. A młodzi twórcy, często prosto po szkołach teatralnych lub filmowych, mają niekiedy wcale nie mniejszy talent od tych wielkich gwiazd, za to mają więcej oryginalnych pomysłów i samozapału, aby dać z siebie jak najwięcej na początku swojej kariery zawodowej.

Nie tylko jednak wśród debiutujących aktorów zdarzają się wypadki doskonałego przyjęcia przez widzów oraz krytyków. Naturalnie reżyserzy rzadko kiedy mogą zadebiutować z wielkimi produkcjami, albowiem reżyser musi najpierw udowodnić swoją wartość na scenie przygotują kilka mniejszych projektów i dopiero dzięki nimi docierając do zamożnych producentów gotowych w taki talent zainwestować. Wielu producentów ma ulubionych swoich reżyserów, pisarzy czy aktorów, z którymi po prostu preferują współpracować, ale okazjonalnie pojawi się także ktoś skłonny do zainwestowania w nazwisko znikąd. Do jeszcze niedawna takim nazwiskiem był Alejandro Inarritu, którego twórczość filmowa w ostatnich trzech latach stała się jednym z najgorętszych tematów rozmów kinomaniaków oraz krytyków.

Dwa wybitne tytuły

Ocenia wizjonerskości jakiegoś reżysera na pewno nie jest prosta z wyprzedzeniem – o tym, że ktoś był wizjonerem świadczyć może bowiem tylko i wyłącznie fakt, że już po zaprezentowaniu przez niego swojej wizji, wielu kolejnych twórców zaczyna się w ten lub inny sposób do niego odwoływać, nawiązywać, interpretować. Na pewno o przełomie w karierze tego reżysera świadczyć może prawdziwa fala nagród filmowych, którymi uhonorowano jego pierwsze wielkie dzieła. Sukces komercyjny i artystyczny odniósł ze swoim wielkim pierwszym filmem – Birdman. Udało mu się nie tylko dostać Oscara dla najlepszego reżysera, ale film w całości okrzyknięty został jednym z najbardziej spójnych, ale też nietypowych i oryginalnych obrazów. Począwszy od sposobu robienia zdjęć i montażu, poprzez oprawę muzyczną i grę aktorską, na scenografii i sposobie narracji kończąc – wszystko to w filmie Birdman zaskakuje widza i krytyka od pierwszej do ostatniej klatki.

Jeszcze dalej w kierunku artystycznych wizji poszedł Inarritu w swojej drugiej wielkiej produkcji. Za film Zjawa z udziałem Leonadrdo diCaprio również otrzymał kilka statuetek Oscara i potwierdził tym samym, że ma po prostu na filmy zupełnie inne spojrzenie. Wydanie dwóch tak wybitnych i przełomowych w treści oraz stylistyce filmów rok po roku na pewno wymaga czegoś więcej, niż wizjonerstwa.

Dziękujemy portalowi zakamerą.pl za współpracę merytoryczną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*