5 sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu

chwasty w ogrodzie

Rdest, pokrzywa, komosa czy wilczomlecz to tylko kilka z dziesiątków chwastów, które na początku sezonu letniego potrafią w bardzo szybkim tempie zająć nawet całe przydomowe ogródki. Jakie metody są najskuteczniejsze w walce z nieproszonymi gośćmi? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym usuniesz chwasty ze swojego ogrodu, a jednocześnie nie uszkodzisz innych roślin zdobiących działkę.

Chwasty do szybkiego wzrostu nie potrzebują ani bardzo dobrej pogody, ani żyznej gleby. Dostosowały się niemal do każdych warunków, przez co ich usuwanie bywa niekiedy bardzo czasochłonne i nie przynosi żadnych rezultatów. Chwasty zaatakowały teren wokół Twojego domu? Ogrodnicy firmy Ziemovit przygotowali dla Ciebie 5 najpopularniejszych metod likwidacji chwastów z uwzględnieniem najważniejszych zalet i wad tych rozwiązań.

Ręczne usuwanie chwastów – pielenie i przekopywanie ogródka

Pielenie i przekopywanie ogrodu to jedno z najczęściej stosowanych metod likwidacji chwastów w ogrodzie. Należy wyrwać cały chwast z gleby, a następnie upewnić się, że w ziemi nie zostały żadne resztki korzeni czy nasion.

Do usuwania chwastów potrzebne są rękawiczki, zabezpieczające skórę przed nieprzyjemnym oddziaływaniem niektórych chwastów (np. oparzeniem przez pokrzywy), oraz odpowiednie narzędzia (np. kultywator, motyka czy łopatka). Ważne, żeby cały sprzęt był wytrzymały, dzięki czemu poradzisz sobie z każdym, nawet głęboko zakorzenionym chwastem, i oczyszczony z rdzy, która mogłaby wniknąć do gleby, a następnie negatywnie wpłynąć na Twoje rośliny.

Nawet bardzo dokładne pielenie wymaga regularnego powtarzania – niekiedy kilkanaście razy w trakcie sezonu. Zajmuje również bardzo dużo czasu, a niedokładnie przeprowadzone może nie przynieść żadnych efektów.

Herbicydy w ogrodzie – usuwanie chwastów na trawnikach i przy innych roślinach

Najskuteczniejszą metodą usuwania chwastów z każdej części ogrodu jest zastosowanie środków chemicznych zwalczających niepożądane rośliny, czyli herbicydów. Preparaty te oblepiają zewnętrzną część chwastów, a także wnikają w ich strukturę, niszcząc je od środka. Dzięki temu chwasty szybko więdną, a w ich miejscu nie pojawiają się kolejne.

W zależności od miejsca, w którym chcesz zwalczyć chwasty, możesz użyć:

Herbicydów należy używać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Pamiętaj, żeby zawsze mieć założone rękawiczki, które uchronią Cię przed ewentualnymi reakcjami alergicznymi skóry. Aby zwiększyć skuteczność działania roztworu, stosuj opryski, gdy chwasty są suche, a temperatura powietrza przekracza 10°C. Nie warto jednak używać gotowych mieszanek w pełnym słońcu, ponieważ wyparują, zanim zdążą wniknąć w roślinę.

Zobacz inne środki ochrony roślin na stronie Ziemovit >>

Ściółkowanie w ogrodzie – naturalne materiały na rabaty i glebę wokół roślin

Inną równie często stosowaną metodą pozbycia się chwastów w ogrodzie jest ściółkowanie niektórych obszarów działki. Zabieg ten polega na rozsypaniu naturalnego materiału wokół rabat i niektórych roślin, który pełni funkcję naturalnej bariery uniemożliwiającej chwastom wyrośnięcie.

W swoim ogrodzie ściółkę możesz stworzyć ze:

  • słomy lub trocin,
  • skoszonej trawy,
  • kory drzew.

Rozsypując materiał wokół rabat, zwróć uwagę, aby rozmieszczać go dosyć gęsto. Zostaw jedynie otwory, w których będą rozwijać się rośliny ozdobne. Co pewien czas powinieneś też sprawdzać, czy wysokość ściółki jest wystarczająca i uzupełniać ją w razie potrzeby.

Ściółkowanie to bardzo dobra metoda walki z chwastami na rabatach i np. w pobliżu roślin iglastych. Nie da się jej jednak zastosować na trawnikach i w miejscach, w których kwiatów ozdobnych jest bardzo dużo i rosną one gęsto.

Agrowłóknina w ogrodzie – alternatywa dla ściółki

Rozłożona agrowłóknina bardzo często zastępuje naturalną ściółkę w ogrodzie. Warto także zastosować ją razem z naturalnym materiałem, dzięki czemu możesz cieszyć ogrodem bez chwastów. Agrowłóknina to rodzaj otuliny wykonanej z lekkich włókien poliuretanowych, które przepuszczają światło, wodę, a także mają właściwości termoizolacyjne.

Agrowkłóknina jest bardzo szybka w montażu. Wystarczy, że rozłożysz ją na wybranym fragmencie ogrodu, a następnie rozetniesz materiał(jedno nacięcie w pionie i jedno poziomie) w miejscach, w których chcesz zasadzić rośliny ozdobne. W celu poprawy estetyki rabaty rozsyp na agrowłókninie keramzyt, białe kamyki lub naturalną ściółkę.

Agrowłókninę, podobnie jak ściółkę, możesz rozkładać jedynie na rabatach i na niewielkich fragmentach działki. Materiału tego nie stosuje się na trawnikach, ponieważ może on uszkodzić świeżo rosnące źdźbła.

Domowe roztwory – mieszanki blokujące wzrost roślin

Nieco rzadziej stosowaną metodą zwalczającą chwasty w ogrodzie jest przygotowanie domowych środków chwastobójczych. Tego rodzaju mieszanki niszczą strukturę chwastów lub oblepiają je, blokując tym samym dostęp powietrza. W efekcie nieproszone rośliny przestają się rozwijać, aż w końcu wymierają.

Domowe roztwory na chwasty tworzy się np. z:

  • octu i gorącej wody,
  • cukru i popiołu drzewnego,
  • oleju (np. rzepakowego), rozgniecionego czosnku, papryki, mydła i wody.

Każdy z przygotowanych roztworów należy dokładnie wymieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Niektóre z nich najlepiej działają na suche, młode rośliny (np. ocet i woda), inne dają lepsze efekty po zastosowaniu na chwasty wilgotne (np. cukier i popiół). Warto mieć jednak na uwadze, że roztwory te nie wnikają w strukturę roślin, przez co chwasty szybko się odradzają i mogą ponownie zaatakować Twój ogródek.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji ogrodu nie tylko w sezonie, lecz także przez cały sezon znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*