5 kroków, które musisz podjąć, zanim kupisz mieszkanie

kupisz mieszkanie

kupisz mieszkanieDecyzja o kupnie mieszkania to poważne przedsięwzięcie i prawdopodobnie największy wydatek w życiu. Z tego też powodu należy podejść do tego bez nadmiernych emocji i odpowiednio się przygotować. Jakie czynności powinniśmy podjąć, aby za jakiś czas nie żałować podjętej decyzji?

1. Zastanów się czego pragniesz

Nikt nie lubi marnować czasu. Jeżeli też tak masz, to czy warto go marnować, oglądając takie nieruchomości, które nie spełniają naszych wymagań lub po prostu nie stać nas na nie? Czy nie lepiej spędzić tych chwil z rodziną, przyjaciółmi lub po prostu robiąc rzeczy, które prędzej czy później i tak będziemy musieli wykonać? Z tego też powodu, zanim zaczniesz umawiać się z inwestorem, przeanalizuj swoje oczekiwania co do lokum. Odpowiedz sobie na przykładowe pytania:

  • jak duże mieszkanie cię interesuje, ile powinno mieć pomieszczeń?
  • czy chcesz mieszkać na piętrze (którym?) czy na parterze (i – jeśli to możliwe – mieć ogródek)?
  • ile jesteś skory maksymalnie zapłacić za mieszkanie (pamiętaj, że to nie jedyne koszty, które ponosi się przy kupnie lokalu)?
  • jaka okolica najbardziej cię interesuje (cicha i zielona, ale daleko od miasta czy bardziej zatłoczona, ale bliżej centrum)?
  • na jakie kompromisy możesz się zgodzić, a co jest definitywnie nie do przedyskutowania?

2. Znajdź dewelopera, któremu będziesz w stanie zaufać

Nikt nie zmusi cię do kupna pierwszego lepszego mieszkania, podobnie jak nikt nie zabroni ci zasięgnąć języka – popytaj znajomych, sprawdź opinie na forach internetowych (pamiętaj jednak, że wypowiadają się tam głównie osoby niezadowolone, a nie szczęśliwe z zakupu). „Wybór odpowiedniego – a więc rzetelnego i solidnego – inwestora jest kluczową sprawą. Po czym takiego poznać? Przede wszystkim powinien być członkiem np. Polskiego Związku Firm Deweloperskich lub posiadać Certyfikat Dewelopera nadawany przez Krajową Izbę Budownictwa” – informuje pracownik Marvipol Development. Możesz także odwiedzić zakończone już inwestycje.

3. Miej pewność, że inwestycja spełnia wszystkie formalne wymogi

Nie bierz kota w worku. Upewnij się, że firma, która stawia (lub postawiła) nieruchomość, w której chcesz zamieszkać, ma pozwolenie na budowę. Jeżeli nie, wstrzymaj się z podpisywaniem umowy i płaceniem do czasu, aż takie zezwolenie otrzyma lub całkowicie zrezygnuj z usług tego przedsiębiorstwa.

4. Zawieraj chroniące cię umowy

Oczywiście na piśmie, nie ustnie. Do wyboru masz dwie możliwości – akt notarialny lub umowę cywilno-prawną. Ten pierwszy jest bezpieczniejszy (gdyby deweloper wycofał się z inwestycji, możemy upominać się o swoje prawa w sądzie), ale i będzie kosztować cię dodatkowe pieniądze.

5. Sprawdź mieszkanie

Zanim odbierzesz klucze, sprawdź, czy mieszkanie jest zgodne z tym, co obiecywał deweloper. Jeżeli coś nie będzie się zgadzało, niezbędne będzie wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego. Na okazanie mieszania możesz zabrać ze sobą budowlańca, któremu ufasz. Pomoże ci on w ocenieniu, czy poszczególne elementy (podłogi, ściany, instalacje itp.) nie mają wad lub czy mieszkanie posiada identyczną powierzchnię, za którą zapłaciłeś.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*