11 tydzień ciąży – czego możesz się spodziewać?

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciążyGdy jesteś w ciąży, zaczynasz liczyć i skupiać się na zmianach, jakie następują w Twoim ciele. Ważne staje się to, jak szybko rośnie Twoje dziecko, ile kilogramów Ty sama przybierasz, jak duży jest Twój brzuch, ile czasu pozostało do porodu oraz w końcu – który to tydzień ciąży.

Kobiety zaangażowane w monitorowanie swojego stanu doskonale wiedzą, który to tydzień. Mówiąc o ciąży, nie operują miesiącami, bo posługiwanie się nimi, jest zdecydowanie trudniejsze w weryfikacji. Gdy mówi się, że to 11 tydzień ciąży, przekazuje się bardziej konkretną informację. Jest ona dużo bardziej cenna dla bliskich, ale również dla lekarza. Choć specjalista sam wiele potrafi powiedzieć podczas badania ginekologicznego, to wiedza przekazywana od przyszłej mamy też jest znacząca.

Jakie zmiany następują, gdy kobieta wkracza w 11 tydzień ciąży? Czego można spodziewać się na tym etapie rozwoju płodu?

11 tydzień ciąży – jak zmienia się dziecko?

To niesamowite w jak dynamiczny sposób zmienia się Twoje dziecko. W 11 tygodniu ciąży plecki są właściwie wyprostowane, co decyduje o tym, że maluszek jest łatwiejszy do zmierzenia. Nie jest zwinięty w kłębek jak w tygodniach poprzednich.

Badanie USG pozwala już całkiem sporo zauważyć, na przykład takie szczegóły jak szyję i podbródek. Poza tym dość wyraźnie widać meszek na skórze maluszka. Na skórze powstają również linie, które są charakterystyczne dla maluszka. Po porodzie dziecko, tak jak każdy człowiek, będzie miało typowe, wyróżniające je wśród innych osób, linie papilarne.
Na tym etapie rozróżnienie płci jeszcze nie jest możliwe, choć pewne cechy płód już wykazuje. U dziewczynek powstają przykładowo jajniki. Najczęściej jednak płeć określa się około 20 tygodnia ciąży.

11 tydzień ciąży – co może czuć przyszła mama?

Ciąża to szczególny czas, który obfituje w wiele zmian. Szczególnie dynamiczny pod tym względem jest pierwszy trymestr. To właśnie w nim wszystko jest nowe i świeże, a przyszła mama dopiero przyzwyczaja się do myśli, że będzie miała dziecko.

Jest coś jeszcze – pierwszy trymestr to dramatyczne zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego. To, co się dzieje na tym etapie można porównać do prawdziwej burzy. Skutek jest taki, że dochodzi do nagłych zmian nastroju, czy inaczej obserwuje się niestabilność emocjonalną, łatwe przechodzenie od radości do smutku. Przyszła mama może siebie zwyczajnie nie poznawać. Typowe jest płakanie na reklamach, wzruszanie się i irytowanie teoretycznie bez powodu.

Gdyby tego było jeszcze mało, w ciąży pojawiają się również zmiany innego typu – mdłości, uczucie zmęczenia, senność. 11 tydzień ciąży to ciągle czas, kiedy przyszła mama może być wyraźnie słaba, może narzekać na senność i wielką potrzebę odpoczywania.

Jeśli w domu czeka starsze dziecko lub przyszła mama pozostaje aktywna zawodowo, zmierzenie się z tymi wszystkimi zmianami może być naprawdę dużym wyzwaniem. Dlatego tak istotne jest wsparcie i zrozumienie, zapewnienie najlepszych warunków do odpoczynku. Idealnie, jeśli kobieta w ciąży ma możliwość pójścia na drzemki w ciągu dnia, jak również czuje się bezpiecznie w tym sensie, że nie musi się martwić, dodatkowo stresować.

Zapewnienie dobrych warunków rozwojowych dla płodu jest bardzo ważne. Ma wpływ na jego dobrostan oraz samopoczucie. Dlatego warto na tym etapie ciąży myśleć optymistycznie i spokojnie planować to, co nastąpi za kilkanaście tygodni.

Na ten temat przeczytasz również na sosrodzice.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*